Czytania

Strona główna Czytania

WSPOMNIENIE BŁ. MICHAŁA KOZALA, BISKUPA I MĘCZENNIKA (czytania z dnia)

PIĄTEK X TYGODNIA ZWYKŁEGO, ROK IPIERWSZE CZYTANIE (2 Kor 4,7-15)

Bóg, który wskrzesił Jezusa, przywróci życie także nam

Czytanie z Drugiego listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian.

Bracia:
Przechowujemy skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas. Zewsząd znosimy cierpienia, lecz nie poddajemy się zwątpieniu; żyjemy w niedostatku, lecz nie rozpaczamy; znosimy prześladowania, lecz nie czujemy się osamotnieni, obalają nas na ziemię, lecz nie giniemy. Nosimy nieustannie w ciele naszym konanie Jezusa, aby życie Jezusa objawiało się w naszym ciele. Ciągle bowiem jesteśmy wydawani na śmierć z powodu Jezusa, aby życie Jezusa stało się widoczne w naszym śmiertelnym ciele. Tak więc działa w nas śmierć, podczas gdy w was życie.
Cieszę się przeto owym duchem wiary, wedle którego napisano : „Uwierzyłem, dlatego przemówiłem”, my także wierzymy i dlatego mówimy, przekonani, że Ten, który wskrzesił Jezusa, z Jezusem przywróci życie także nam i stawi nas przed sobą razem z wami. Wszystko to bowiem dla was, ażeby w pełni obfitująca łaska zwiększyła chwałę Bożą przez dziękczynienie wielu.

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY (Ps 1168,10-11.15-16.17-18)

Refren: Złożę Ci, Boże, ofiarę pochwalną.

Nawet wtedy ufałem, gdy mówiłem: *
„Jestem w wielkim ucisku”.
I zalękniony wołałem: *
„Każdy człowiek jest kłamcą!”

Cenna jest w oczach Pana *
śmierć Jego świętych.
O Panie, jestem Twoim sługą, +
jam sługa Twój, syn Twej służebnicy. *
Ty rozerwałeś moje kajdany.

Tobie złożę ofiarę pochwalną *
i wezwę imienia Pana.
Wypełnię me śluby dla Pana *
przed całym Jego ludem.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Ps 119,34)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Ucz mnie przestrzegać Twojego Prawa
i zachowywać je całym sercem.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA (Mt 5,27-32)

Wymagania nowego Prawa w dziedzinie czystości

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Słyszeliście, że powiedziano: «Nie cudzołóż». A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.
Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wy-łup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.
Powiedziano też: «Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy». A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę, poza wypadkiem nierządu, naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa”.

Oto słowo Pańskie.KOMENTARZ


Widzieć człowieka

Jezus uczy dziś, że sposób patrzenia ma być osobowy, a nie rzeczowy. Stąd Jego wezwanie, aby nie przyglądać się kobiecie w sposób pożądliwy. Czyżby według Jezusa tylko mężczyźni byli narażeni na pożądliwość oczu i serca? Z całą pewnością nie. To wezwanie do wszystkich, aby w każdym człowieku widzieć przede wszystkim osobę, a nie tylko ciało, nawet jeśli w obecnej roznegliżowanej kulturze zostaniemy uznani za dziwaków. Ciało nie jest dodatkiem do duszy, ale miejscem zbawienia. Jego godność i piękno można odkryć, patrząc na Jezusa na krzyżu. Warto najpierw Jego zobaczyć w drugim człowieku. Jeśli to nie przemieni mojego patrzenia, to może czas zacząć się wstydzić tego, że się nie wstydzę...

Stwórz we mnie czyste serce, Boże, i ducha mocnego odnów w moim wnętrzu. Nie odrzucaj mnie od Twojego oblicza i nie odbieraj mi Twego ducha (Ps 51, 12-13).www.edycja.plRozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2019”

ks. Janusz Lekan
Edycja Świętego Pawła