Wyszukiwarka

Polecamy

Rekolekcje u Paulistów

Najczęściej odwiedzane

Nasze kanały

Kartki multimedialne

Logowanie

Login:
Hasło:
Czytania
<< Styczeń 2015 >>
NdPnWtŚrCzPtSo
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

szczegółowe wyszukiwanie >>


WSPOMNIENIE ŚW. JANA BOSKO, KAPŁANA (czytania z dnia)SOBOTA III TYGODNIA ZWYKŁEGO, ROK IPIERWSZE CZYTANIE (Hbr 11,1-2.8-19)

Wiara Abrahama wzorem dla nas

Czytanie z Listu do Hebrajczyków.

Bracia:
Wiara jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy. Dzięki niej to przodkowie otrzymali świadectwo.
Przez wiarę ten, którego nazwano Abrahamem, usłuchał wezwania Bożego, by wyruszyć do ziemi, którą miał objąć w posiadanie. Wyszedł nie wiedząc, dokąd idzie. Przez wiarę przywędrował do Ziemi Obiecanej jako ziemi obcej, pod namiotami mieszkając z Izaakiem i Jakubem, współdziedzicami tej samej obietnicy. Oczekiwał bowiem miasta zbudowanego na silnych fundamentach, którego architektem i budowniczym jest sam Bóg.
Przez wiarę także i sama Sara mimo podeszłego wieku otrzymała moc poczęcia. Uznała bowiem za godnego wiary Tego, który udzielił obietnicy. Przeto z człowieka jednego, i to już niemal obumarłego, powstało potomstwo tak liczne, jak gwiazdy niebieskie, jak niezliczony piasek, który jest nad brzegiem morskim.
W wierze pomarli oni wszyscy, nie osiągnąwszy tego, co im przyrzeczone, lecz patrzyli na to z daleka i pozdrawiali, uznawszy siebie za gości i pielgrzymów na tej ziemi. Ci bowiem, co tak mówią, okazują, że szukają ojczyzny. Gdyby zaś tę wspominali, z której wyszli, znaleźliby sposobność powrotu do niej. Teraz zaś do lepszej dążą, to jest do niebieskiej. Dlatego Bóg nie wstydzi się nosić imienia ich Boga, gdyż przysposobił im miasto.
Przez wiarę Abraham wystawiony na próbę ofiarował Izaaka, i to jedynego syna składał na ofiarę, on, który otrzymał obietnicę, któremu powiedziane było: „Z Izaaka będzie dla ciebie potomstwo”. Pomyślał bowiem, iż Bóg mocen wskrzesić także umarłych, i dlatego odzyskał go jako podobieństwo śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY (Łk 1,69-70.71-72.74-75)

Refren: Wielbijmy Pana, bo swój lud nawiedził.

Bóg wzbudził dla nas moc zbawczą *
w domu swego sługi Dawida.
Jak zapowiedział od dawna *
przez usta swych świętych proroków.

Że nas wybawi od naszych nieprzyjaciół *
i z ręki wszystkich, którzy nas nienawidzą,
że naszym ojcom okaże miłosierdzie *
i wspomni na swe święte przymierze.

Da nam, że z mocy nieprzyjaciół wyrwani, *
służyć Mu będziemy bez trwogi,
w pobożności i sprawiedliwości przed Nim, *
po wszystkie dni nasze.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Hbr 4,12)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA (Mk 4,35-41)

Jezus ucisza burzę

Słowa Ewangelii według świętego Marka.

Przez cały dzień Jezus nauczał w przypowieściach. Gdy zapadł wieczór owego dnia, rzekł do uczniów: „Przeprawmy się na drugą stronę”. Zostawili więc tłum, a Jego zabrali, tak jak był w łodzi. Także inne łodzie płynęły z Nim.
Naraz zerwał się gwałtowny wicher. Fale biły w łódź, tak że łódź się już napełniała. On zaś spał w tyle łodzi na wezgłowiu. Zbudzili Go i powiedzieli do Niego: „Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?” On wstał, rozkazał wichrowi i rzekł do jeziora: „Milcz, ucisz się”. Wicher się uspokoił i nastała głęboka cisza.
Wtedy rzekł do nich: „Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?” Oni zlękli się bardzo i mówili jeden do drugiego : „Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?”

Oto słowo Pańskie.KOMENTARZBurzliwe fale 


Jezus może uciszyć każdą burzę. Jeśli tego od razu nie czyni, to ma w tym swój cel. Być może chce nauczyć nas zaufania. Apostołom wydawało się, że zginą, jeśli Go nie obudzą. Nie wystarczała im sama obecność Syna Bożego w łodzi. Chrystus żyje i działa w swoim Kościele. Bywa jednak, że to nam nie wystarcza. Brakuje nam dostatecznie głębokiej wiary, aby spokojnie wiosłować przez ocean życia. Bardzo często miotamy się i niepokoimy. Obawiamy się, że wysokie fale nas zatopią. Nie jest to prawdą. Bóg nigdy nie włoży na nasze barki za ciężkich ciężarów. Odrzućcie lęk i uwierzcie. Orędzie Jezusa jest proste! Tak prosta i pełna ufności powinna być nasza wiara.

Panie, tak często miotają nami burzliwe fale. Budzą one nasz niepokój. Odbierają wiarę. Dzieje się tak, bo wciąż jesteśmy słabi i nie wystarcza nam Twoja dyskretna obecność. Zlituj się nad nam i wzmocnij naszą wiarę.


Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2015”
Autor: ks. Mariusz Krawiec SSP
Edycja Świętego Pawła


Sobota, 31 stycznia 2015

Liturgia słowa na dziś

Hbr 10, 32-39 | Ps 37 | Mk 4, 26-34
Zobacz czytania na dziś

Myśl dnia

Aby mieć pewność, trzeba rozpocząć od wątpienia.
Stanisław August Poniatowski

Poproś o modlitwę

Intencja:

Nadawca:
E-mail:

Czym jest skrzynka?
Projekt i wykonanie: Redhand.pl © Towarzystwo Świętego Pawła