Msza Święta bł. Jakuba Alberionego

Msza Święta bł. Jakuba Alberionego

Strona główna Rozmaitości Filmy Msza Święta bł. Jakuba Alberionego

Msza Święta bł. Jakuba Alberionego odprawiona 1 grudnia 1954 roku w nowo poświęconym sanktuarium „Królowej Apostołów” w Rzymie

 

 


Wyjątkowy, filmowy zapis Mszy św., którą 1 grudnia 1954 roku w nowej świątyni pw. Królowej Apostołów w Rzymie odprawił bł. Jakub Alberione (1884-1971), inicjator jej budowy. W tej historycznej chwili towarzyszyło mu liczne grono duchowych synów i córek z kilku zgromadzeń zakonnych, które założył. Świątynia ta została uroczyście poświęcona zaledwie dwa dni wcześniej, 29 listopada 1954 roku, na zakończenie Roku Maryjnego.


Msza św. celebrowana była w rycie przedsoborowym, po cichu. Jej filmowemu zapisowi towarzyszy komentarz oraz muzyka. Autorem komentarza i jednocześnie lektorem był ks. Giovanni Roatta (1913-1985), wybitny paulista i twórca Centrum Duchowości Paulińskiej. W swoim komentarzu ks. Roatta wyjaśnił symbolikę nowo powstałej świątyni maryjnej. Doskonale ukazał także ideę paulińskiej Mszy św. według opracowanej przez bł. Alberionego metody Prawda, Droga i Życie.


Niedaleko starożytnej rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami tuż po zakończeniu II wojny światowej zaczęła piąć się w górę imponująca trzykondygnacyjna konstrukcja świątyni ofiarowanej Matce Bożej. Skomplikowana budowa trwała od sierpnia 1947 roku aż do końca listopada 1954 roku, ogłoszonego wtedy Rokiem Maryjnym. Wykończenie wnętrza świątyni przeciągnęło się niemal do ostatnich lat XX wieku.


Wstępny projekt świątyni maryjnej powstał w 1938 roku. Wybuch wojny wstrzymał jednak wszelkie prace. Gdy Włochy przystąpiły do wojny w 1940 roku, bł. Jakub Alberione podjął niezwykle trudną decyzję wobec swoich duchowych synów i córek: „Pozostańcie na swoich miejscach i róbcie dalej to, co wcześniej, na ile to możliwe. Zawierzam wasze życie Królowej Apostołów. Jeśli ocali was wszystkich, wybudujemy dla Niej świątynię godną udzielonych nam przez Nią miłosiernych łask”. Był to ślub, jaki na początku działań wojennych złożył założyciel 5 instytutów zakonnych i świeckich: męskiego – Towarzystwa Świętego Pawła – i żeńskich: Sióstr Świętego Pawła, Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, Sióstr Jezusa Dobrego Pasterza, a także świeckich współpracowników. Błogosławiony Jakub Alberione z troską patrzył na los tysięcy swoich duchowych synów i córek rozproszonych po całym świecie – zwłaszcza na terenach działań wojennych, jak Europa (m.in. Polska, Włochy, Francja) lub Azja.

Maryja wysłuchała prośby Założyciela. Nikt z członków i członkiń jego instytutów nie zginął w wyniku działań wojennych. Stało się tak pomimo wielu śmiertelnie niebezpiecznych sytuacji, np. pocisków wybuchających wewnątrz domów we Włoszech i w Chinach. Nawet sam bł. Alberione w sposób cudowny uniknął śmierci w czasie największego nalotu aliantów na Rzym pod koniec grudnia 1943 roku. Gdy zbliżał się do schronu, w którym były siostry, tuż obok niego spadła bomba, ale jemu nic się nie stało. W ułamku sekundy pojawiła się w nim myśl-modlitwa: „O Maryjo, Matko i Królowo Apostołów, pamiętaj, że jeżeli ocalisz nas wszystkich, wybudujemy tutaj kościół poświęcony Tobie!”.

Rzeczywiście: miejsce zaznaczone olbrzymim lejem stało się punktem centralnym tej nowej świątyni poświęconej Królowej Apostołów!

 

 

Odwiedź stronę SANKTUARIUM KRÓLOWEJ APOSTOŁÓW (po włosku)