Postulat

Postulat

Strona główna Młodzież Podstrony Postulat

POSTULAT 

 

 

Ten etap formacji rozpoczyna się zwykle 19 października we wspomnienie błogosławionego Tymoteusza Giaccarda, pierwszego kapłana paulisty. Może on trwać od jednego do dwóch lat, w wyjątkowych sytuacjach dłużej.

 

W tym okresie postulanci przygotowujący się do kapłaństwa rozpoczynają studia filozoficzno-teologiczne, a postulanci, którzy wyrażają chęć bycia braćmi, rozpoczynają studia lub kursy specjalistyczne.

 

Postulat to czas zapoznania kandydata z misją zgromadzenia i pogłębieniem życia duchowego poprzez różne praktyki pobożnościowe. Postulant wraz ze wspólnotą codziennie uczestniczy we Mszy świętej i w godzinnej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Zobowiązany jest do regularnej spowiedzi i kierownictwa duchowego, a także okresowych rozmów ze swoim mistrzem (czyli osobą odpowiedzialną za postulantów).

 

Postulanci włączają się w apostolstwo zgromadzenia. Włączają się też w funkcjonowanie domu poprzez różne prace, dyżury liturgiczne czy przygotowywanie dekoracji liturgicznych. Poznają duchowość zgromadzenia we współpracy z mistrzem, słuchając cotygodniowych konferencji, uczestnicząc w Forum Rodziny Świętego Pawła. W okresie wakacyjnym postulant ma okazję do odbycia praktyk apostolskich w naszym wydawnictwie Edycja Świętego Pawła. W zależności od uzdolnień może też rozwijać indywidualne zainteresowania.

 

Postulat jest to czas stopniowego wchodzenia w życie wspólnotowe zgromadzenia, stąd też możliwe jest odwiedzanie rodziny, zwłaszcza w święta i dłuższy wypoczynek w wakacje. To również czas uzupełniania formacji ogólnoludzkiej i fundamentalnej wiedzy religijnej. Kończy się złożeniem podania o przyjęcie do nowicjatu i pięciodniowymi rekolekcjami.

 

 

   ZOBACZ wstąpienie do postulatu w 2015 roku.
   ZOBACZ wstąpienie do postulatu w 2014 roku.
   ZOBACZ wstąpienie do postulatu w 2013 roku. 
   ZOBACZ wstąpienie do postulatu w 2012 roku.
   ZOBACZ wstąpienie do postulatu w 2011 roku.