ks. Luigi Zanoni

ks. Luigi Zanoni

PIERWSZY NASTĘPCA KS. ALBERIONEGO NA STANOWISKU GENERAŁA ZAKONU

Urodził się w Settesorelle di Vernasca (Piacenza) 29 listopada 1912 roku. Wstąpił do paulistów 15 czerwca 1924 roku w Albie, gdzie odbył całą swoją formację. Złożył pierwszą profesję 6 stycznia 1931 roku, a 15 sierpnia 1934 roku profesję wieczystą. Został wyświęcony na kapłana 18 grudnia 1937 roku. W latach 1937-45 był mistrzem braci zakonnych. W latach 1938-53 pracował w tygodniku Famiglia Cristiana. W roku 1956 został przeniesiony z Alby do Rzymu. Od roku 1965 do 1969 był wikariuszem generalnym zgromadzenia, z nadania Założyciela. Jeszcze za życia ks. Jakuba Alberionego został wybrany pierwszym następcą Założyciela, przełożonym generalnym zakonu 5 sierpnia 1969 roku. Urząd sprawował do 1975 roku.

To on mianował odpowiedzialnym za Instytut Świętej Rodziny ks. Stefano Lamerę w 1972 roku i on znając pragnienia ks. Alberionego, był mocno przekonany i zaangażowany do promowania tej wspólnoty. Na Narodzenie Pańskie 1972 roku skierował taki list do członków nowo powstałego Instytutu:

               Drodzy członkowie Instytutu Świętej Rodziny, z ogromną radością przesyłam Wam moje osobiste pozdrowienia oraz ze strony Zgromadzenia, z którym jesteście zjednoczeni, ze strony Rodziny Świętego Pawła, której jesteście członkami, a która w Was, według założenia naszego Założyciela – ks. Jakuba Alberionego, ma swoje ostateczne dopełnienie. Już dwadzieścia pięć lat temu, kiedy byłem dyrektorem magazynu „Famiglia Cristiana” Założyciel myślał o Was. Mówił do mnie i pisał o Was, pragnął, by „Famiglia Cristiana” stała się instrumentem wielkiego ruchu wszystkich rodzin chrześcijańskich, aby mogły one żyć w sposób święty i ponadnaturalny poprzez charyzmat i powołanie małżeńskie. Pamiętam, że podjął kilka prób, ale może czasy nie były wystarczająco odpowiednie.

               Teraz jesteście rzeczywistością: małą, nieznaną, ale dającą życie poprzez świętość, jak nasiona wielkich drzew, które rodzą się na wiosnę. Wasza wiosna wzeszła 26 listopada 1971 roku, w dniu śmierci Założyciela. Narodziliście się właśnie tego dnia: jako pierwsza łaska świętego, który powrócił do domu Ojca. Przy takim początku, takim nadprzyrodzonym, Wasz Instytut stanie się wielki, stanie się zaczynem ciasta tego świata, coraz bardziej, z coraz liczniejszymi członkami. Będziecie mieli łaski, będziecie mieli zasługi, wielkich świętych. Rodzina Świętego Pawła otrzyma w Was mnóstwo dobra.

               Wasze narodziny to data historyczna dla Rodziny Świętego Pawła. Przy Waszej obecności ona czuje się kompletna, bardziej bogata, bardziej świetna. Zatem serdecznie witamy, jesteście Beniaminem, jesteście uprzywilejowani. Błogosławimy Wam wraz z Panem i podążamy z ogromną radością i wielkim zaufaniem z sercem zwróconym w stronę Raju.

Po wypełnieniu kadencji przełożonego generalnego zakonu przebywał w Wenezueli i na Filipinach. Ostatnie lata życia spędził w Rzymie, gdzie zmarł 28 grudnia 1995 roku.

POWRÓT