58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu - Franciszek 2024

58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu - Franciszek 2024

Strona główna Rozmaitości Teksty Orędzia na Dni Środków Społecznego Przekazu O orędziu 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu - Franciszek 2024

Jak co roku, z okazji święta archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, papież ogłosił temat przyszłorocznego, już 58. orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Orędzie na rok 2024 będzie zatytułowane: "Sztuczna inteligencja i mądrość serca: dla w pełni ludzkiej komunikacji".

"Ewolucja systemów sztucznej inteligencji sprawia, że komunikacja za pośrednictwem maszyn jak i z nimi staje się coraz bardziej naturalna. W związku z tym coraz trudniej jest odróżnić obliczenia od myśli oraz język generowany przez maszynę od języka pochodzącego od człowieka. Wszystkie rewolucje, także ta oparta na sztucznej inteligencji, stawią nowe wyzwania. Ważne, aby maszyny nie przyczyniały się do zakrojonego na szeroką skalę systemu dezinformacji i nie zwiększały samotności tych, którzy są już sami, pozbawiając nas ciepła, które może zapewnić jedynie komunikacja między ludźmi. Również ważne jest to, aby kierować sztuczną inteligencją i algorytmami w taki sposób, aby w każdym człowieku istniała odpowiedzialna świadomość wykorzystania i rozwoju tych różnych form komunikacji, które idą ramię w ramię z mediami społecznościowymi i Internetem. Konieczne jest, aby komunikacja była zorientowana na pełniejsze życie osoby ludzkiej." - podkreśla Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.


Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest jedynym na świecie świętem do którego wzywał Sobór Watykański II ("Inter mirifica", 1963). Obchodzony jest on w Polsce w III niedzielę września (w 2024 roku będzie to 15 września). Natomiast w wielu innych krajach jest on obchodzony w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego (w 2024 roku - 19 maja).


Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest tradycyjnie publikowane z okazji święta św. Franciszka Salezego, patrona pisarzy (24 stycznia).

Czytaj więcej >>>