Czytania

Strona główna Czytania

PIĄTEK XVII TYGODNIA ZWYKŁEGO, ROK I


PIERWSZE CZYTANIE (Kpł 23, 1. 4-11. 15-16. 27. 34b-37)

Święta Izraela

Czytanie z Księgi Kapłańskiej

Pan przemówił do Mojżesza tymi słowami: «Oto czasy święte dla Pana, zwołania święte, na które wzywać ich będziecie w określonym czasie. W pierwszym miesiącu, czternastego dnia miesiąca, o zmierzchu, jest Pascha dla Pana. A piętnastego dnia tego miesiąca jest Święto Przaśników dla Pana – przez siedem dni będziecie jedli tylko przaśne chleby. Pierwszego dnia będzie dla was zwołanie święte: nie będziecie wykonywać żadnej pracy. Przez siedem dni będziecie składali w ofierze dla Pana ofiarę spalaną, siódmego dnia będzie święte zwołanie, nie będziecie w tym dniu wykonywać żadnej pracy».
Potem Pan powiedział do Mojżesza: «Przemów do Izraelitów i powiedz im: Kiedy wejdziecie do ziemi, którą Ja wam dam, i zbierzecie plon, przyniesiecie kapłanowi snop jako pierwociny waszego plonu. On wykona gest kołysania snopa przed Panem, aby był przez Niego łaskawie przyjęty. Wykona nim gest kołysania w następnym dniu po szabacie.
I odliczycie sobie od dnia po szabacie, od dnia, w którym przyniesiecie snopy, aby wykonano nimi gest kołysania, siedem pełnych tygodni, aż do dnia po siódmym szabacie odliczycie pięćdziesiąt dni i wtedy złożycie nową ofiarę pokarmową dla Pana.
Dziesiątego dnia siódmego miesiąca jest Dzień Przebłagania. Będzie to dla was zwołanie święte. Będziecie pościć i będziecie składać Panu ofiary spalane.
Piętnastego dnia tego siódmego miesiąca jest Święto Namiotów, przez siedem dni, dla Pana. Pierwszego dnia jest zwołanie święte: nie będziecie wykonywać żadnej pracy. Przez siedem dni będziecie składać ofiary spalane dla Pana. Ósmego dnia będzie dla was zwołanie święte i złożycie ofiarę spalaną dla Pana. To jest uroczyste zgromadzenie. Nie będziecie wykonywać w tym dniu żadnej pracy.
To są czasy święte dla Pana, na które będziecie dokonywać świętego zwołania, aby składać ofiarę spalaną dla Pana: ofiarę całopalną, ofiarę pokarmową, ofiarę krwawą i ofiarę płynną, każdego dnia to, co jest na ten dzień przeznaczone».

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY (Ps 81 (80), 3-4. 5-6b. 10-11b)

Refren: Śpiewajcie Bogu, naszemu Obrońcy.

Zacznijcie śpiewać i w bęben uderzcie, *
w cytrę słodko dźwięczącą i lirę.
Zadmijcie w róg w czas nowiu, *
w czas pełni, w nasz dzień uroczysty.

Refren: Śpiewajcie Bogu, naszemu Obrońcy.

Bo tak ustanowiono w Izraelu *
przykazania Boga Jakuba.
Ustanowił to prawo dla Józefa, *
gdy wyruszał z ziemi egipskiej.

Refren: Śpiewajcie Bogu, naszemu Obrońcy.

Nie będziesz miał obcego boga, *
cudzemu bogu nie będziesz się kłaniał.
Ja jestem Panem, Bogiem twoim, *
który cię wywiódł z ziemi egipskiej.

Refren: Śpiewajcie Bogu, naszemu Obrońcy.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (1 P 1, 25)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Słowo Pana trwa na wieki.
Właśnie to słowo ogłoszono wam jako Dobrą Nowinę.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA (Mt 13, 54-58)

Jezus lekceważony w Nazarecie

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus, przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali:
«Skąd u Niego ta mądrość i cuda? Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc u Niego to wszystko?» I powątpiewali o Nim.
A Jezus rzekł do nich: «Tylko w swojej ojczyźnie i w swoim domu może być prorok lekceważony». I niewiele zdziałał tam cudów z powodu ich niedowiarstwa.

Oto słowo Pańskie.


KOMENTARZ

Zło rodzi zło

Ludzie często postrzegają drugiego człowieka przez pryzmat środowiska, z jakiego pochodzi. I nie musi to być rodzina dysfunkcyjna czy patologiczna, może to być dzielnica miasta o niechlubnej opinii. Z dzisiejszej Ewangelii dowiadujemy się, że również Jezus był dyskryminowany, oceniany przez pryzmat swojego pochodzenia. Pamiętamy reakcję Natanaela: „Czy może być coś dobrego z Nazaretu?” (J 1, 46). Postawa, która jest pełna uprzedzeń, nie jest postawą chrześcijańską. Nikt nie jest winny, że urodził się w trudnej rodzinie czy wychował w złej dzielnicy. Swoją krytyczną oceną możemy kogoś skrzywdzić, zniszczyć wielki potencjał, jaki w nim drzemie, bo nie daliśmy mu szansy. Nie warto tego robić. Bądźmy w ocenie drugiego człowieka podobni do Jezusa. Bądźmy bardziej skłonni do dawania kredytu zaufania niż przekreślania z powodu stereotypów. Wiąże się z tym ryzyko, że zostaniemy wykorzystani w swej dobroduszności, warto je jednak podjąć.

Panie Jezu, przepraszam za wszystkie wyrządzone innym krzywdy: pochopne sądy, krzywdzące myśli pełne stereotypów, raniące słowa, pomówienia i plotki. Amen

www.edycja.plRozważania zaczerpnięte z Ewangelia 2023

ks. Cyprian Kostrzewa SSP
Edycja Świętego Pawła