Czytania

Strona główna Czytania

CZWARTEK VI TYGODNIA WIELKANOCNEGO


PIERWSZE CZYTANIE (Dz 18, 1-8)

Święty Paweł w Koryncie

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Paweł opuścił Ateny i przybył do Koryntu. Znalazł tam pewnego Żyda, imieniem Akwila, rodem z Pontu, który z żoną Pryscyllą przybył niedawno z Italii, ponieważ Klaudiusz wysiedlił z Rzymu wszystkich Żydów. Przyszedł do nich, a ponieważ znał to samo rzemiosło, zamieszkał u nich i pracował; zajmowali się wyrobem namiotów. A co szabat rozprawiał w synagodze i przekonywał tak Żydów, jak i Greków.
Kiedy Sylas i Tymoteusz przybyli z Macedonii, Paweł oddał się wyłącznie nauczaniu i udowadniał Żydom, że Jezus jest Mesjaszem. A kiedy się sprzeciwiali i bluźnili, otrząsnął swe szaty i powiedział do nich: «Krew wasza na wasze głowy, ja nie jestem winien. Od tej chwili pójdę do pogan».
Odszedł stamtąd i poszedł do domu „czciciela Boga”, niejakiego Tycjusza Justusa. Dom ten przylegał do synagogi. Przełożony synagogi, Kryspus, uwierzył w Pana z całym swym domem, wielu też słuchaczy korynckich uwierzyło i przyjmowało wiarę i chrzest.

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY (Ps 98, 1bcde. 2-3b. 3c-4)

Refren: Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie.
Albo: Alleluja.

Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica *
i święte ramię Jego.

Refren: Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie.

Pan okazał swoje zbawienie, *
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją *
dla domu Izraela.

Refren: Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi *
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, *
cieszcie się, weselcie i grajcie.

Refren: Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (J 14, 18)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Nie zostawię was sierotami,
powrócę do was i rozraduje się serce wasze.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA (J 16, 16-20)

Smutek wasz przemieni się w radość

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie».
Wówczas niektórzy z Jego uczniów mówili między sobą: «Cóż to znaczy, co nam mówi: „Chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie”; oraz: „Idę do Ojca?”. Mówili więc: «Cóż znaczy ta chwila, o której mówi? Nie rozumiemy tego, co powiada».
Jezus poznał, że chcieli Go pytać, i rzekł do nich: «Pytacie się jeden drugiego o to, że powiedziałem: „Chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie?”. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz przemieni się w radość».

Oto słowo Pańskie.


KOMENTARZ

Gorączka tęsknoty

Czy warto unikać uczucia smutku? Przecież on wyraża coś, co jest częścią nas. Dzisiejsza Ewangelia jest smutna, jak smutne bywają rozstania osób, które się kochają. Tęsknota jest często pełna smutku. Czy nie lepiej jest polubić to uczucie? Po co wymyślać różne znieczulacze: telewizja, internet, płytkie relacje, aby tylko nie być sam na sam ze swoim smutkiem. On przecież nie będzie wieczny. Jezus chce nam powiedzieć, że mamy prawo być smutni. On wie, że jest w nas wiele tęsknoty za tym, czego nie mamy. On stworzył nas niejako z tęsknoty za sobą, stworzył nas do bliskości ze sobą, a my ciągle od Niego uciekamy w znieczulacze. Gorączka tęsknoty jest po to, abyśmy zechcieli przyjąć Go, bo On jest naszym Lekarstwem i Lekarzem jednocześnie. Smutek może do nas przemówić i na dnie naszego cierpiącego serca zapłonie płomień radości, który stanie się większy i większy. W smutku i tęsknocie możemy Go odnaleźć.

Panie Jezu, obiecaj mi, że odnajdziesz mnie w moim smutku. Tęsknię za Tobą, choć często oszukuję samego siebie, że tak nie jest. Przemień moją głęboką tęsknotę w radość spotkania. Amen.

www.edycja.plRozważania zaczerpnięte z Ewangelia 2023

ks. Cyprian Kostrzewa SSP
Edycja Świętego Pawła