ŚW. APOSTOŁÓW FILIPA I JAKUBA - ŚWIĘTO

Strona główna Czytania Czytania własne ŚW. APOSTOŁÓW FILIPA I JAKUBA - ŚWIĘTO
ŚW. APOSTOŁÓW FILIPA I JAKUBA - ŚWIĘTO


PIERWSZE CZYTANIE (1 Kor 15, 1-8a)

Zmartwychwstały Chrystus ukazał się Jakubowi

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Przypominam, bracia, Ewangelię, którą wam głosiłem, którą przyjęliście i w której też trwacie. Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam głosiłem. Bo inaczej na próżno byście uwierzyli.
Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł – zgodnie z Pismem – za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem; i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli. Potem ukazał się Jakubowi, później wszystkim apostołom. W końcu, już po wszystkich, ukazał się także i mnie.

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY (Ps 19 (18), 2-3. 4-5b)

Refren: Po całej ziemi ich głos się rozchodzi.
Albo: Alleluja.

Niebiosa głoszą chwałę Boga, *
dzieło rąk Jego obwieszcza nieboskłon.
Dzień opowiada dniowi, *
noc nocy wiadomość przekazuje.

Refren: Po całej ziemi ich głos się rozchodzi.

Nie są to słowa ani nie jest to mowa, *
których by dźwięku nie usłyszano.
Ich głos się rozchodzi po całej ziemi, *
ich słowa aż po krańce świata.

Refren: Po całej ziemi ich głos się rozchodzi.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. J 14, 6a. 9c)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Filipie, kto Mnie widzi, widzi także i Ojca.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA (J 14, 6-14)

Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś?

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do Tomasza:
«Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście».
Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy».
Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca”? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. To Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie – wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię».

Oto słowo Pańskie.


KOMENTARZ

Jezus ofiarowuje nam nowe życie

Wszystkie nasze myśli, modlitwy, dobre uczynki mają służyć jednemu – abyśmy przyszli do Ojca. To jest możliwe tylko w Jezusie Chrystusie. Dlatego nie możemy przestać poznawać Jezusa, wpatrywać się w Niego. Ewangelia nie jest wykładem o doskonałej moralności, wezwaniem do filantropii albo wademekum uzdrowienia relacji międzyludzkich. W niej znajdziemy wskazówki, jak żyć w zjednoczeniu z Bogiem, jak stać się uczestnikiem miłosnej relacji, która jest między Synem i Ojcem. Jezusowi nie chodziło o poprawienie warunków naszego ziemskiego życia, ale o zupełnie nowe życie. Czy my tego chcemy? Czy chcemy stać się nowymi ludźmi? Jezus Chrystus pragnie całego człowieka, jego umysłu, woli, uczuć. Zwróćmy ku Niemu swe kroki.

Panie Jezu, często nie potrafię zrobić miejsca dla Ciebie, trzymam się kurczowo moich idei, mojego punktu widzenia i trwam w niewiedzy. Nie zawsze staram się realizować wolę Bożą. Za dokonane dobro – dziękuję, za brak wdzięczności – przepraszam. Amen.

www.edycja.plRozważania zaczerpnięte z Ewangelia 2023

ks. Cyprian Kostrzewa SSP
Edycja Świętego Pawła