Krótka historia Kromki

Krótka historia Kromki

Strona główna Rozmaitości Kromka INNE PODSTRONY KROMKI Krótka historia Kromki

KRÓTKA HISTORIA KROMKI

 

  

Pomysłodawcą dzieła wideokomentarzy do niedzielnych Ewangelii jest ks. Bogusław Zeman, paulista.

 

Idea podjęta przez profesów czasowych Towarzystwa Świętego Pawła skonkretyzowała się w serii wideokomentarzy do niedzielnych Ewangelii pod tytułem Kromka Słowa Bożego, której pierwszy odcinek ukazał się 29 listopada 2009 roku, na pierwszą niedzielę adwentu.

 

Początkowo Kromka nagrywana była w formacie WMV i ukazywała się na stronie zgromadzenia www.paulus.org.pl oraz na www.youtube.com i www.gloria.tv. W kwietniu 2010 roku filmiki zaczęły ukazywać się w formacie AVI.

 

Kolejnym krokiem postawionym w stronę poszerzenia grona odbiorców było dołączenie Kromki do społeczności facebooka, w styczniu 2011 roku. W tym samym roku pojawiło się pierwsze tłumaczenie Kromki na język włoski. Poszczególne Kromki tłumaczone były również na język czeski i słowacki, a obecnie rozpoczęliśmy edycję w tłumaczeniu na język niemiecki.

 

Dnia 19 lutego 2012 roku ukazał się 100 odcinek Kromki, a wraz z nim filmik pod tytułem Kromka – Wspomnienia, opowiadający o kulisach powstawania wideokomentarzy. W Wielkim Poście 2013 roku (Rok Wiary) ukazała się seria mini-świadectw o wierze, przygotowana przez poszczególnych redaktorów Kromki. Na niedzielę 6 wrześniaa 2015 roku ukazała się 200 Kromka.

 

W 2013 roku zorganizowaliśmy cykl Wakacje z Kromką na facebooku (przypominając  widzom niektóre odcinki z ostatniego sezonu) oraz opracowaliśmy nową czołówkę serii, która ukazała się wraz z Kromką 26 listopada, w święto bł. Jakuba Alberionego, założyciela Rodziny Świętego Pawła.

 

Od sezonu 2013/2014 został uruchomiony nowy adres internetowy www.kromka.tv, będący podstroną www.paulus.org.pl.