Symbolika unikatowej oprawy artystycznej

Strona główna ukryte strony Symbolika unikatowej oprawy artystycznej

Symbolika

unikatowej oprawy artystycznej

Kontury krzyża

Kontury krzyża wykonanego ze srebrnej blachy nawiązują do tzw. Stauroteki Lednickiej, czyli relikwiarza Krzyża Świętego odnalezionego w trakcie badań archeologicznych w kompleksie pałacowym na Ostrowie Lednickim. Przypuszcza się, że staurotekę otrzymał Bolesław Chrobry z rąk cesarza Ottona III, gdy ten w drodze do Gniezna zatrzymał się na Lednicy.


.

.

.

.

Malowidło



Malowidło na centralnie umieszczonej drewnianej plakiecie przedstawia chrzest Mieszka I z rąk biskupa Jordana w obecności Dobrawy. Przedstawienie jest inspirowane średniowiecznymi miniaturami przedstawiającymi chrzest władcy.


.

.

.

Orzeł piastowski



Rogi oprawy zdobią grawerowane orły nawiązujące do godeł Polski z różnych okresów historycznych.

Orzeł piastowski króla Polski Przemysła II. Rekonstrukcja pierwszego oficjalnego godła państwa z pieczęci majestatycznej z 1295 roku.


.

.

.

Orzeł jagielloński



Orzeł jagielloński z inicjałem Zygmunta Starego.


.

.

.

Orzeł II RP



Przedstawienie orła II Rzeczypospolitej używane w latach 1919-1927. W roku 1927 oficjalnie przyjęto inny wzór herbu państwowego według projektu Zygmunta Kamińskiego.


.

.

.

Orzeł RP



Współczesne godło Polski z eklektycznym orłem według projektu Zygmunta Kamińskiego poprawionym przez Andrzeja Heidricha. Wzór orła został przyjęty przez Sejm RP 9 lutego 1990 roku.


.

.

.

denar



Na czwartej stronie oprawy wykonano tłoczenie w kształcie Jeziora Lednickiego z Ostrowem Lednickim (Wyspą Władców). Lokalizację kompleksu pałacowego z basenami chrzcielnymi zaznaczono grawerem przedstawiającym rewers denara Mieszka I.