WAKACJE Z KROMKĄ - Prawo Boże a zwyczaje

Strona główna Aktualności WAKACJE Z KROMKĄ - Prawo Boże a zwyczaje
WAKACJE Z KROMKĄ - Prawo Boże a zwyczaje


Zebrali się u Jezusa faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie umytymi rękami. Faryzeusze bowiem i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Dlaczego twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?” Odpowiedział im: „Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: «Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie. Ale czci na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi». Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji”. Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: „Słuchajcie mnie wszyscy i zrozumiejcie. Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Wszystko to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym” (Mk 7,1-8.14-15.21-23).


Czy Ty trwasz w Bogu… żyjesz Ewangelią? Czy myślisz czasami co w Twojej sytuacji zrobiłby Jezus? Czy zastanawiasz się nad tym co istotne w życiu wiary? Czy może jesteś prawnikiem, który wszystko chciałby opatrzeć przepisami prawa? Tymczasem miłość to relacja, to sztuka… potrzeba nam wrażliwego serca.

 


Jako ludzie wierzący, czasami zapominając o tym co najważniejsze, skupiamy się na wielu mało istotnych sprawach. Z tego powodu Jezus nieustannie przestrzega nas przed tym faryzeizmem i uzmysławia na czym polega istota – czy wiemy czym jest prawdziwa miłość?
 


pm