Papież podał temat 52. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu

Strona główna Aktualności Papież podał temat 52. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu
Papież podał temat 52. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu

Jak co roku 29 września, w święto świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, papież ogłosił temat kolejnego, już 52. orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W roku 2018 będzie ono zatytułowane: "« Prawda was wyzwoli » (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju".

Temat, który Ojciec Święty Franciszek wybrał na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2018 roku odnosi się do tak zwanych „fake news”, czyli nieprawdziwych informacji mających na celu tworzenie i pielęgnowanie silnej polaryzacji poglądów. Często jest to instrumentalne zniekształcenie faktów z możliwymi konsekwencjami na poziomie indywidualnego i zbiorowego zachowania. W sytuacji, w której sieci społecznościowe w dialogu ze światem instytucji i polityki zaczęły rozwiązać ten fenomen, Kościół pragnie poczynić refleksję nad przyczynami, logiką i konsekwencjami dezinformacji w mediach oraz wesprzeć działania na rzecz profesjonalnego dziennikarstwa, które zawsze szuka prawdy, a więc dziennikarstwa pokoju, które promuje zrozumienie między ludźmi.


Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest jedynym na świecie świętem do którego wzywał Sobór Watykański II ("Inter mirifica", 1963). Obchodzony jest on w Polsce w III niedzielę września (w 2018 roku będzie to 16 IX). Natomiast  w wielu innych krajach jest on obchodzony w niedzielę przed Zesłania Ducha Świętego (w 2018 roku - 13 maja).


Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest tradycyjnie publikowane z okazji święta św. Franciszka Salezego, patrona pisarzy (24 stycznia).

Czytaj więcej >>>