Fake news a dziennikarstwo pokoju

Strona główna Aktualności Fake news a dziennikarstwo pokoju
Fake news a dziennikarstwo pokoju

W dniach 11-12 maja w Ariccia odbywa się międzynarodowe sympozjum na temat: „Prawda was wyzwoli” (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju.

Z okazji zbliżających się obchodów 52. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, który w większości krajów obchodzony jest w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (w Polsce w trzecią niedzielę września), pauliści zorganizowali sympozjum prezentujące napięcie istniejące między prawdą a fake newsem. Temat jak i zagadnienia tam poruszane nie są wybrane przypadkowo. Nawiązują one bezpośrednio do tematu i treści orędzia papieża Franciszka.

Profesor Naraša Govekar przybliżyła problem fake newsa, który nie jest nowym zjawiskiem. Manipulowanie prawdą, półprawdy, niedomowienia, mają miejsce od początku istnienia ludzkości. W kuszeniu Adama i Ewy wąż posługuje się manipulacją, aby nakłonić ich do grzechu. W rozmowie z Bogiem Kain posługuje się kłamstwem, nie chce przyznać się do zabicia Abla. Natomiast prawda, swoiste światło, które prowadzi do pokoju pochodzi od Boga.

Kolejny prelegent, profesor Derrick de Kerckove, przybliżył omawiany temat posługując się wiadomościami, jakie możemy znaleźć dziś w sieci. Problem bardzo często rodzi się z użycia jednego słowa, pewnego zwrotu, który dramatycznie zmiana sens całej informacji. W mediach społecznościowych ludzie chcąc przedstawić siebie w dobrym świetle zakłamują prawdę o sobie. Ten problem dotyczy praktycznie każdego z nas.

(PK)