Spotkanie współpracowników Rodziny Świętego Pawła

Strona główna Aktualności Spotkanie współpracowników Rodziny Świętego Pawła
Spotkanie współpracowników Rodziny Świętego Pawła

 

W dniach 1-3 czerwca 2018 w Częstochowie miało miejsce spotkanie Stowarzyszenia Współpracowników Rodziny Świętego Pawła. Uczestniczyli w nim także:  Siostry Uczennice Boskiego Mistrza, Siostry Świętego Pawła, siostry z Instytutu Królowej Apostołów dla Powołań oraz księża i bracia z Towarzystwa Świętego Pawła. Spotkanie wpisało się w obchody 100-lecia istnienia stowarzyszenia współpracowników.

Spotkanie zaczęło się w czwartek, 31 maja, wspólnym Nabożeństwem Majowym i grillowaniem na świeżym powietrzu.

Piątek poświęcony był poznawaniu historii żeńskich zgromadzeń zakonnych Rodziny  Świętego Pawła w Polsce. Konferencje wygłosiły: s. Paula Warpechowska PDDM, s. Anna Maria Pudełko AP i s. Agnieszka Łukasik FSP. Trzy siostry z różnych zgromadzeń, ale mające tego samego założyciela bł. Jakuba Alberionego, przedstawiły uczestnikom nie tylko fakty historyczne, lecz również wyjątkowość charyzmatów swoich zgromadzeń. Dzień został uwieńczony Apelem Jasnogórskim w kaplicy Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

W sobotę uczestnicy mogli poznać historię Towarzystwa Świętego Pawła w Polsce. Księża pauliści: ks. Witold Wiśniowski SSP, ks. Ryszard Rossa SSP i ksiądz Ryszard Tomaszewski SSP, omówili dzieje paulistów w Polsce, które dzielą się na trzy etapy: okres pierwszej fundacji (1934-1947 r.), dzieje ks. Alojzego Józefa Łabędzia (1947-1967 r.) oraz odrodzenie zgromadzenia w 1978 r. i jego rozwój.  Prelegenci podkreślali nieocenioną obecność sióstr uczennic w historii paulistów w Polsce. Dopełnieniem usłyszanych słów była wizyta w izbie pamięci poświęconej ks. Łabędziowi, która znajduje się w budynku Edycji Świętego Pawła. Wieczorem, wszyscy spotkali w kaplicy sióstr przed Najświętszym Sakramentem. Po wspólnej modlitwie była możliwość nocnej adoracji.

W niedzielę ks. Roman Mleczko SSP, przedstawił dzieje powstania i funkcjonowania w Polsce Stowarzyszenia Współpracowników Rodziny Świętego Pawła i instytutów agregowanych do Towarzystwa Świętego Pawła. Fakty historyczne ubogacił opowieściami o losach konkretnych ludzi i często niezwykłym działaniu Bożej opatrzności. Podczas niedzielnej Eucharystii miało miejsce ważne wydarzenie. Na ręce prowincjała paulistów, ks. Bogusława Zemana, trzy kandydatki  złożyły przyrzeczenia, formalnie wstępując do Stowarzyszenia Współpracowników Rodziny Świętego Pawła.

Przez wszystkie dni, uczestnicy czuli się jak w jednej dużej rodzinie. Jak co roku była to dobra okazja do spotkania w tak bogatym gronie przedstawicieli Rodziny Świętego Pawła. Wspólne rozmowy, chwile wzruszeń i śmiechu a także trwanie na modlitwie w obecności Pana Jezusa zbliżyło  do siebie uczestników i pogłębiło rodzinne więzy.

Zobacz galerię >

(AK)