Papież oglosił temat 55. orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu - AD 2021

Strona główna Aktualności Papież oglosił temat 55. orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu - AD 2021
Papież oglosił temat 55. orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu - AD 2021

Jak co roku, z okazji święta archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, papież ogłosił temat przyszłorocznego, już 55. orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Orędzie na rok 2021 będzie zatytułowane: "«Chodź i zobacz» (J 1,42). Komunikowanie jako spotkanie ludzi takimi jacy są i gdzie są".


"Chodź i zobacz". Te słowa apostoła Filipa zajmują centralne miejsce w Ewangelii. Chrześcijańskie orędzie, poza słowami, składa się ze spojrzeń, świadectw, doświadczeń, spotkań, bliskości. Jednym słowem: życie. Właśnie te słowa z Ewangelii Jana (1, 43-46) zostały wybrane przez Papieża Franciszka jako temat 55. Orędzia na Dzień Środków Społecznego Przekazu, które odbędzie się we wrześniu 2021 r. „Komunikowanie jako spotkanie ludzi takimi jacy są i gdzie są”.

Oto fragment Ewangelii: „Następnego dnia, gdy Jezus zdecydował się wyjechać do Galilei, spotkał Filipa i powiedział:„ Pójdź za mną ”. Filip pochodził z tego samego miasta, Betsaidy, co Andrzej i Piotr. Filip znalazł Natanaela i rzekł do niego: „Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i prorocy, Jezusa, syna Józefa, z Nazaretu”. Powiedział mu Natanael: „Z Nazaretu? Czy coś dobrego może pochodzić z tego miejsca? ”Filip odpowiedział:„ Chodź i zobacz””.

W epokowej zmianie, której doświadczamy, w czasie, który zmusza nas do społecznego dystansu z powodu pandemii, komunikacja może umożliwić bliskość niezbędną do rozpoznania tego, co jest istotne, i do prawdziwego zrozumienia rzeczy.

Nie znamy prawdy, jeśli jej nie doświadczamy, nie spotykamy ludzi, nie uczestniczymy w ich radościach i smutkach. Stare powiedzenie „Bóg spotyka cię tam, gdzie jesteś” może być przewodnikiem dla tych, którzy zajmują się mediami lub komunikacją w Kościele. W wezwaniu pierwszych uczniów, gdy Jezus, który poszedł ich spotkać i zaprosić, by poszli za Nim, widzimy również zaproszenie do wykorzystywania wszelkich środków przekazu we wszystkich ich formach, aby dotrzeć do ludzi takimi, jakimi są i gdzie żyją.


Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest jedynym na świecie świętem do którego wzywał Sobór Watykański II ("Inter mirifica", 1963). Obchodzony jest on w Polsce w III niedzielę września (w 2021 roku będzie to 19 września). Natomiast w wielu innych krajach jest on obchodzony w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego (w 2021 roku - 16 maja).


Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest tradycyjnie publikowane z okazji święta św. Franciszka Salezego, patrona pisarzy (24 stycznia).


Czytaj więcej >>>