Jubileusz wydawnictwa paulistów we Lwowie

Strona główna Aktualności Jubileusz wydawnictwa paulistów we Lwowie
Jubileusz wydawnictwa paulistów we Lwowie

17 maja 2021 r. pauliści we Lwowie obchodzili jubileusz pięciu lat istnienia wydawnictwa. Powstało ono w 2016 roku, dwa lata po przybyciu pierwszych zakonników z Towarzystwa Świętego Pawła na Ukrainę. Działalność wydawnicza wpisana jest w misję zgromadzenia i odzwierciedla jego charyzmat, który związany jest z ewangelizacją poprzez środki społecznego przekazu.

Wydawnictwo Świętego Pawła www.sviatyipavlo.com od samego początku swojego istnienia stara się odpowiadać na potrzeby Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. Publikuje szeroko pojętą literaturę religijną dla dzieci i młodzieży, osób dorosłych i w podeszłym wieku. Działa w warunkach, gdzie liczba katolików obu obrządków (wschodniego i zachodniego), oscyluje w okolicach 10%, a samych rzymskokatolików jest w tym kraju niecałe 2% (ok. 800 tys.).

W pięcioletnim okresie istnienia, wydawnictwo wydało blisko 70 pozycji. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest „Ewangelia, słowo na każdy dzień”, wydawana każdego roku, od czterech lat. Posiada także dwie księgarnie stacjonarne, we Lwowie i w Kijowie oraz prowadzi księgarnię internetową www.shop.sviatyipavlo.com. Warto zaznaczyć, że obie księgarnie stacjonarne są jedynymi księgarniami rzymskokatolickimi działającymi w wymienionych miastach.

Kościół rzymskokatolicki dopiero w 1991, czyli z chwilą odzyskania niepodległości przez Ukrainie, mógł odbudować swoje struktury. Wtedy to zostali ustanowieni pierwsi biskupi, powstały seminaria duchowne, zaczęto odbudowywać zrujnowane świątynie i budować nowe. Do tego czasu działalność wydawnicza w tym kraju nie istniała, a nieliczne publikacje o charakterze religijnym, były przemycane z innych krajów. Dlatego można mówić, że książka religijna jest w tym kraju poszukiwana i wciąż pozostaje wiele obszarów tematycznych, które można nią wypełnić.

Wydawnictwo Świętego Pawła działa przy lwowskiej wspólnocie paulistów www.paulisty.org, a jego zespół redakcyjny tworzą tak zakonnicy, jak i osoby świeckie.

Jubileusz wydawnictwa wpisał się także w organizowany we lwowskiej katedrze „Tydzień Kultury Chrześcijańskiej”. Z tej okazji 20 maja 2021 r. odbył się panel dyskusyjny pt. „Czy warto czytać z dziećmi Pismo Święte?”. Wzięli w nim udział (on-line) ks. Bogusław Zeman SSP, aktualnie pracujący w Rzymie, autor wielu książek dla dzieci wydawanych w Polsce i na Ukrainie, ks. Mariusz Krawiec SSP, dyrektor Wydawnictwa Świętego Pawła, ks. Oleg Salamon, wykładowca Pisma Świętego w WSD Archidiecezji Lwowskiej oraz red. Vita Jakubowska, dziennikarka portalu religijnego Credo, tłumaczka współpracująca z wydawnictwem, a prywatnie matka trojga dzieci.  

Zobacz galerię >>>

(mk)