Polacy na XI Kapitule Generalnej

Strona główna Aktualności Polacy na XI Kapitule Generalnej
Polacy na XI Kapitule Generalnej

W dniach 29 maja - 19 czerwca 2022 r. w Ariccia koło Rzymu obradowała XI Kapituła Generalna Towarzystwa Świętego Pawła. Brało w niej udział 61 delegatów, reprezentujących Europę, Amerykę Północną i Południową, Australię i Azję. Wśród delegatów, po raz pierwszy w historii paulistów było obecnych czterech Polaków.

W kapitule wziął udział ks. Wojciech Turek, przełożony Regionu Polsko-Ukraińskiego Towarzystwa Świętego Pawła, który na co dzień mieszka w Częstochowie. Jako delegat wybrany przez braci z Polski i Ukrainy obecny był ks. Mariusz Krawiec, przełożony wspólnoty paulistów we Lwowie.

Na kapitule było też dwóch Polaków pracujących w Rzymie. Ks. Tomasz Lubaś, dotychczasowy ekonom generalny, oraz ks. Bogusław Zeman, który przez ostatnie cztery lata pełnił funkcję dyrektora Centrum Duchowości Paulińskiej w Rzymie.

W trakcie kapituły został wybrany nowy Przełożony Generalny oraz Rada Generalna. Ks. Bogusław Zeman został wybrany Wikariuszem Generalnym. Jest to w historii Towarzystwa Świętego Pawła w Polsce i na Ukrainie pierwszy Polak, zasiadający w Zarządzie Generalnym zgromadzenia.

W sobotę 18 czerwca pauliści z Polski przewodniczyli Mszy św. kapitularnej, odprawianej w kaplicy domu rekolekcyjnego w Ariccia. Msza celebrowana była w języku włoskim, natomiast czytania były w języku ukraińskim i polskim.

Zobacz galerię >>>