Pielgrzymka junioratu

Strona główna Aktualności Pielgrzymka junioratu
Pielgrzymka junioratu

W dniach 20-28 sierpnia miała miejsce pielgrzymka juniorysty Adriana do Włoch, wraz z dwoma paulistami. Jej celem było nawiedzenie miejsc związanych z powstawaniem zgromadzenia oraz Rodziny Świętego Pawła, a także poznanie osób, które pamiętają samego założyciela, bł. Jakuba Alberionego.


Rzym był punktem startowym, tam 20 sierpnia w rocznicę powstania zgromadzenia, w Bazylice Królowej Apostołów, odbyła się uroczysta Msza Św., na której 10 postulantów wstąpiło do nowicjatu. Po Mszy licznie zebrana Rodzina Świętego Pawła zgromadziła się przy grobie założyciela na wspólnej modlitwie. Następnego dnia pielgrzymi odwiedzili siostry apostolinki, których dom generalny mieści się w Castel Gandolfo. Po południu udało się odwiedzić Katakumby św. Kaliksta związane z początkami Kościoła w Rzymie.

Następnego dnia pielgrzymi udali się do Alby, miasta macierzystego Rodziny Świętego Pawła. Tam zostali przyjęci serdecznie, szczególnie przez księdza Dantego, który część swojego życia poświęcił na rozwój zgromadzenia w Polsce.

Trzy dni pobytu w tej miejscowości wystarczyły, aby poczuć i zrozumieć lepiej ducha w jakim wrastało zgromadzenie i sam założyciel. W Albie udało się zwiedzić seminarium, w którym bł. Jakub przygotowywał się do kapłaństwa, a następnie katedrę, w której doświadczył mistycznego spotkania z Jezusem na adoracji. Po Świątyni Świętego Pawła oprowadził pielgrzymów ks. Recalcati. Zwiedzaniu tych ważnych miejsc towarzyszyło czytanie fragmentów książki „Abundantes Divitiae Gratiae Suae”, co sprawiło, że uczestnicy pielgrzymki mieli wrażenie, jakby sam założyciel opowiada im o tych miejscach.

W okolicach Alby znajduje się jeszcze wiele znaczących miejsc, takich jak sanktuarium Matki Bożej Kwietnej, Sanktuarium Madonna della Moretta czy domy najważniejszych postaci z historii rodziny zakonnej, takich jak bł. Tymoteusz Giaccardo, siostra Scholastyka Rivata, czy siostra Tekla Merlo. Po ich nawiedzeniu pielgrzymi udali się do domu, w którym urodził się bł. Jakub Alberione w San Lorenzo di Fossano, po którym oprowadził ich kustosz miejsca, niezastąpiony Paolo Negro.

Rodzice Jakuba nie mieli własnego domu gdyż byli zbyt biedni i dlatego żyli w wynajętym od gospodarza pomieszczeniu. Tam przyszedł na świat przyszły święty. Kilka lat później rodzina przeniosła się do Cherasco.

Pielgrzymka było dobrą okazją do pogłębienia znajomości życia i dzieła bł. Jakuba Alberionego oraz lepszego poznania dziedzictwa Rodziny Świętego Pawła.

Zobacz zdjęcia >>