Tydzień Europejski w Palermo o wojnie na Ukrainie

Strona główna Aktualności Tydzień Europejski w Palermo o wojnie na Ukrainie
Tydzień Europejski w Palermo o wojnie na Ukrainie

W dniach 7-14 maja 2023 roku w Palermo na Sycylii odbył się Tydzień Europejski. Wydarzenie to zostało zorganizowane już po raz czternasty. W tym roku poświęcone było  wojnie na Ukrainie. Brali w nich udział prelegenci w Włoch, Polski i Ukrainy. Wśród nich obecny był przełożony wspólnoty paulistów na Ukrainie ks. Mariusz Krawiec.

Tydzień Europejski w Palermo jest inicjatywą  o charakterze społeczno-religijno-kulturalnym. Biorą w nim udział osoby związane z Kościołem, duchowni i świeccy, politycy, a także muzycy. Punktem centralnym wydarzenia był panel dyskusyjny jaki odbył się 14 maja. Swoim doświadczeniem z ogarniętej wojną Ukrainy podzielili się: biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło, ks. Mariusz Krawiec SSP, korespondent Radia Watykańskiego z Ukrainy, Giulia Crequeti dziennikarka wydawanego przez paulistów we Włoszech tygodnika „Famiglia Cristiana”, jaka niedawno przebywała na wschodzie Ukrainy. Obecny był także Konsul Generalny Ukrainy w Neapolu Maksym Kovalenko. Organizatorem i pomysłodawcą Tygodnia Europejskiego był ks. Felice Lupo, proboszcz parafii Naszej Pani Wszystkich Narodów w Palermo. Jak powiedział w swoim wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Lupo:  „Wojna na Ukrainie, która jest ostrą agresją dyktatora Putina, ma miejsce u bram naszych narodów. Ryzyko dla nas jest duże. Zatem angażujemy się wszyscy. Dlatego ten tydzień zorientowany na Ukrainę jest wydarzeniem mającym na celu uwrażliwienie społeczeństwa. Jest to ważne, bo musimy usłyszeć, że nikt nie uratuje się w pojedynkę.”

Ks. Mariusz Krawiec SSP w trakcie swojego wystąpienia przedstawił zebranej publiczności wojnę na Ukrainie z perspektywy kapłana, ale i dziennikarza, który od pierwszych dni wojny relacjonuje wypadki na Ukrainie na falach Radia Watykańskiego.

Szczególnego znaczenie nabrał niedzielny, wieńczący wydarzenie koncert chóru Teatru i Baletu z Charkowa pod dyrekcją Dmitryja Morozowa. Artyści tego teatru, po ataku Rosji na Ukrainę, znaleźli tymczasowe schronienie w Bratysławie i regularnie występują w różnych miejscach, aby poprzez muzykę przypominać światu o dramacie Ukrainy.

Zobacz galerię >>>