10 rocznica założenia paulistów na Ukrainie

Strona główna Aktualności 10 rocznica założenia paulistów na Ukrainie
10 rocznica założenia paulistów na Ukrainie

5 marca 2024 roku pauliści we Lwowie obchodzili 10 rocznicę przybycia na Ukrainę. Z tej okazji w katedrze lwowskiej odbyła się uroczysta Msza Święta dziękczynna, której przewodniczył metropolita lwowski obrządku łacińskiego abp Mieczysław Mokrzycki.

Wspólnota paulistów we Lwowie to jedyna dotychczas placówka zgromadzenia na Ukrainie. Zakonnicy z Towarzystwa Świętego Pawła przybyli tutaj 5 marca 2014 roku. Fundacja ta była odpowiedzią polskich paulistów na 100-lecie założenia zgromadzenia, które powstało we Włoszech w 1914 roku z inicjatywy bł. Jakuba Alberionego. 

Pauliści na Ukrainie realizują swoją misję przede wszystkim poprzez apostolstwo druku. Od 2016 roku prowadzą „Wydawnictwo Świętego Pawła”, które opublikowało już blisko 200 pozycji w języku ukraińskim. Wydawnictwo posiada także dwie księgarnie: we Lwowie oraz z Kijowie. Zakonnicy angażują się także w pracę na polu radiowym (Vatican News – Radio Watykańskie), w działalność oświatową (wykłady w seminarium duchownym archidiecezji lwowskiej), oraz podejmują rożne inicjatywy duszpasterskie.

Jubileuszową Mszę Świętą sprawowaną 4 marca w katedrze lwowskiej, koncelebrowali bp Marian Buczek, senior diecezji charkowsko-zaporoskiej oraz bp Jan Sobiło, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej. Na jubileuszu obecni byli także pauliści z zagranicy. Zarząd Generalny Towarzystwa Świętego Pawła reprezentował przybyły z Rzymu wikariusz generalny zgromadzenia ks. Bogusław Zeman SSP, natomiast Region Polsko-Ukraiński Towarzystwa Świętego Pawła, reprezentowany był przez przybyłego z Częstochowy ks. Wojciecha Turka SSP, przełożonego regionalnego, oraz jego wikariusza ks. Bogusława Laskowskiego SSP. W celebracji wziął także udział ks. Cyprian Kostrzewa SSP, który przez kilka lat pracował we Lwowie, a obecnie realizuje swoją misję w Polsce. Rodzinę Świętego Pawła reprezentowały siostry Uczennice Boskiego Mistrza. Obecna była przełożona prowincji polskiej s. M. Damaris Suchenia, a także pracujące w Chmielnickim na Ukrainie siostry Barbara Roesner i Paulina Kurek.

Jak podkreślił w swojej homilii wygłoszonej w katedrze ks. Mariusz Krawiec SSP, przełożony lwowskiej wspólnoty, obecność paulistów na Ukrainie potwierdza możliwość wypełniania się różnych charyzmatów zakonnych w Kościele powszechnym. Dla paulistów jest to misja realizowana poprzez media, która poprzez te 10 lat doskonale wpisała się w rzeczywistość Kościoła katolickiego na Ukrainie. „Jako pauliści czujemy się tutaj potrzebni, a to co najważniejsze dla nas przybyłych tutaj z Polski, zostaliśmy przez Kościół lwowski przyjęci z wielką otwartością i życzliwością”.

Z okazji jubileuszu pauliści przekazali także na ręce abpa Mokrzyckiego kieszonkowe wydanie książki: „Biblia, fragmenty jakie wzmacniają duszę”. Publikacja ta wydana w języku ukraińskim jest darem paulistów koreańskich dla doświadczonych przez wojnę chrześcijan na Ukrainie. Opracowana i wydana przez paulistów we Lwowie, będzie dołączana do pomocy humanitarnej, jaka ze Lwowa wysyłana jest za pośrednictwem miejscowej Caritas-Spes na wschód Ukrainy.

MK

Zobacz galerię >>>