Rocznica powstania Rodziny Świętego Pawła

Strona główna Aktualności Rocznica powstania Rodziny Świętego Pawła
Rocznica powstania Rodziny Świętego Pawła

20 sierpnia pauliści oraz cała Rodzina Świętego Pawła, obchodzą 98 rocznicę swojego powstania. Wiąże się ona z założeniem przez bł. Jakuba Alberionego  Szkoły Drukarskiej Małego Robotnika. Dokonało się to 20 sierpnia 1914 roku, w liturgiczne wspomnienie św. Bernarda, w północnowłoskim mieście Alba. Dzisiejsza rocznica otwiera jednocześnie drugi rok przygotowania do obchodów 100 rocznicy powstania Rodziny Świętego Pawła, jaka będzie obchodzona na całym świecie w 2014 roku.  

 

Kilka faktów z historii:

 

W dniu 8 września 1913 r. biskup diecezji albejskiej Giuseppe Francesco Re poprosił ks. Jakuba Alberionego, aby przejął kierownictwo nad tygodnikiem diecezjalnym „Gazzetta d'Alba". W swoich zapiskach ks. Alberione potwierdza, że oczekiwał na tę chwilę i że była to wola Boża. Objęcie kierownictwa czasopisma stanowiło klucz, który pozwolił mu otworzyć drzwi, do których na próżno pukał od lat. Praca w czasopiśmie wymagała redaktorów, drukarzy, propagatorów. Dlatego latem 1914 r. ks. Alberione zakupił pierwsze maszyny drukarskie i przyjął pierwszych chłopców, którzy zgłosili się z okolicznych rodzin. W dniu 20 sierpnia 1914 r. miało miejsce otwarcie Szkoły Drukarskiej Małego Robotnika, będącej zapowiedzią zgromadzenia, które w przyszłości przyjmie nazwę: Towarzystwo Świętego Pawła.

Po otwarciu pierwszego domu ciągle rosła liczba chłopców proszących o przyjęcie do Szkoły. Ks. Alberione kierował ich formacją duchową i apostolską, nadając coraz bardziej tej pierwszej wspólnocie charakter zakonny. Dla Założyciela powołania były znakiem, że za rodzącą się wspólnotą kryła się inicjatywa Boga. Utwierdzony w tym przekonaniu, 5 października 1921 r. wraz z trzynastoma klerykami złożył prywatne śluby zakonne, oddając się misji głoszenia Ewangelii poprzez apostolstwo druku.

 

Zapraszamy na międzynarodową stronę internetową poświęconą stuleciu założenia Rodziny Świętego Pawła: www.alberione.org/100anni