Jesienne Dni Biblijne 2012

Strona główna Aktualności Jesienne Dni Biblijne 2012
Jesienne Dni Biblijne 2012

W dniach 18 i 19 października 2012 r. pod hasłem „Od wiary Abrahama do wiary Kościoła”, odbywają się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie, VIII Międzynarodowe Jesienne Dni Biblijne.

 

Ich tematyka wpisuje się w zaproponowaną Kościołowi powszechnemu przez Benedykta XVI refleksję nad aktem wiary. Na progu rozpoczynającego się Roku Wiary Kościół zwraca się ku biblijnym korzeniom swojej wiary w jej następujących aspektach: język, jakim Stary i Nowy Testament wyraża postawę wierzącego, wielkie postacie historii zbawienia przecierające szlaki wiary – Abraham, Noe, św. Piotr, św. Paweł, wiara Jezusa, rozwój depozytu wiary, wiara i poznanie, wiara i pamięć, wspólnotowy wymiar wiary, wiara wobec niewiary, wzrost wiary i zagrożenia, jakim musi ona stawić czoła.

 

Gościem specjalnym konferencji jest znany i ceniony na całym świecie biblista, profesor Papieskiego Instytutu Biblijnego, o. Jean-Louis Ska, S.J. Jako prelegent wystąpi także biblista i lingwista J. E. dr Janosz Szekely, biskup pomocniczy diecezji Esztergom–Budapeszt. Swoje referaty przedstawiają naukowcy i wykładowcy z Włoch, Węgier, Słowacji oraz z rodzimych ośrodków teologicznych (Lublin, Wrocław, Katowice, Kraków).

 

Wśród występujących znalazł się także ks. Mariusz Górny, biblista ze zgromadzenia paulistów, przebywający aktualnie na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Przedstawił on referat pt. „Wiara Abrahama w Psalmie 47 i 105”.