Temat orędzia na 56. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Strona główna Aktualności Temat orędzia na 56. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Temat orędzia na 56. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Jak co roku, z okazji święta archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, papież ogłosił temat przyszłorocznego, już 56. orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Orędzie na rok 2022 będzie zatytułowane: "Słuchajcie!".

Po Orędziu z 2021 r., skoncentrowanym na chodzeniu i patrzeniu, w swoim nowym Orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu 2022 papież Franciszek prosi świat komunikacji, aby na nowo nauczył się słuchać.

Pandemia uderzyła i zraniła wszystkich i wszyscy muszą być wysłuchani i pocieszeni. Słuchanie jest również niezbędne do uzyskania dobrych informacji. Poszukiwanie prawdy zaczyna się od słuchania. Podobnie jest ze świadectwem za pomocą środków społecznego przekazu. Każdy dialog, każda relacja zaczyna się od słuchania. Z tego powodu, aby rozwijać się, nawet zawodowo, jako komunikatorzy, musimy na nowo nauczyć się dużo słuchać.

Sam Jezus prosi nas, byśmy zwracali uwagę na to, jak słuchamy (por. Łk 8,18). Aby móc naprawdę słuchać, potrzeba odwagi, wolnego i otwartego serca, bez uprzedzeń.

W tym czasie, w którym cały Kościół jest zaproszony do słuchania, aby nauczyć się być Kościołem synodalnym, wszyscy jesteśmy zaproszeni do ponownego odkrycia słuchania jako niezbędnego dla dobrej komunikacji.


Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest jedynym na świecie świętem do którego wzywał Sobór Watykański II ("Inter mirifica", 1963). Obchodzony jest on w Polsce w III niedzielę września (w 2022 roku będzie to 18 września). Natomiast w wielu innych krajach jest on obchodzony w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego (w 2022 roku - 29 maja).


Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest tradycyjnie publikowane z okazji święta św. Franciszka Salezego, patrona pisarzy (24 stycznia).


Czytaj więcej >>>