Jesteśmy z Ukrainą i dla Ukrainy

Strona główna Aktualności Jesteśmy z Ukrainą i dla Ukrainy
Jesteśmy z Ukrainą i dla Ukrainy

Wspólnota paulistów we Lwowie istnieje od 2014 r. Jest to nasza pierwsza placówka naszego zgromadzenia na terenie Ukrainy. Od początku naszej obecności w tym kraju towarzyszy nam dramat wojny. Kiedy przyjeżdżaliśmy do Lwowa w marcu 2014 roku, trwała aneksja Krymu, a w kwietniu tego samego roku rozpoczęła się wojna na Donbasie. Obecnie jesteśmy świadkami inwazji wojsk Federacji Rosyjskiej na całe terytorium Ukrainy. Rozpoczęła się ona w czwartek 24 lutego 2022 roku, w godzinach porannych.

Siedem lat obecności paulistów na Ukrainie zaowocował nie tylko otwarciem domu zakonnego we Lwowie, ale także działalnością na polu środków społecznego przekazu, która z woli naszego założyciela bł. Jakuba Alberionego, jest naszą podstawową misją. Prowadzimy we Lwowie wydawnictwo które od 2016 r., wydało już blisko 80 tytułów w języku ukraińskim. Mamy dwie księgarnie katolickie: we Lwowie i w Kijowie. Jesteśmy odpowiedzialni za polskojęzyczny Katolicki Program Radiowy we Lwowie, który każdej niedzieli emituje audycje na fali 106,7 FM we Lwowie i okolicach, a także poprzez łącza internetowe. Pracujemy dla Radia Watykańskiego oraz prowadzimy działalność edukacyjną.

Inwazja rosyjska zmieniała nasze życie, tak jak wszystkich mieszkańców Ukrainy. Jako zakonnicy włączyliśmy się w misję Kościoła, czasu wojny. To co jest najważniejsze dla nas teraz, to pozostać na miejscu z ludźmi, do których Bóg nas posłał. Wypełniamy naszą misję, służąc jako dziennikarze, jak i poprzez różnego rodzaju akcje o charakterze humanitarnym. Służymy potrzebującym posługą kapłańską. W naszej zakonne kaplicy trwamy na modlitwie, proszą Boga o dar pokoju.

Polecamy się modlitwie i prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o modlitwę w intencji pokoju.

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć osoby potrzebujące na Ukrainie, może to uczynić za naszym pośrednictwem, wpłacając ofiary z dopiskiem: „pomoc Ukrainie”.

 

TOWARZYSTWO ŚW PAWŁA

ul. ŚW. PAWŁA 13/15, 42-221 CZĘSTOCHOWA

84 1600 1097 1847 3409 9000 0005