Poświęcenie Krzyża św. Pawła

Strona główna Aktualności Poświęcenie Krzyża św. Pawła
Poświęcenie Krzyża św. Pawła


Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej na rozpoczęcie 2014 roku prowincjał paulistów ks. Bogusław Zeman poświęcił Krzyż św. Pawła, znak jubileuszowych obchodów 100 lecia istnienia Rodziny Świętego Pawła. Uroczystość odbyła się w kaplicy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie. Przez cały rok 2014 krzyż będzie peregrynował, odwiedzając wszystkie wspólnoty Rodziny Świętego Pawła w Polsce (zobacz KALENDARZ PEREGRYNACJI).

 

Podczas homilii ks. Zeman powiedział, że Ewangelia o pasterzach, którzy przybyli do Betlejem, jest dla członków Rodziny Świętego Pawła szkołą przeżywania jubileuszu. Jest to czas odnajdywania Jezusa jako centrum i celu wszystkiego, a także przyjmowania darów, z którymi przychodzi na świat i do Rodziny Świętego Pawła. Są nimi również łaski, które Zbawiciel obiecał bł. Jakubowi w widzeniu: „Nie bójcie się. Ja jestem z wami. Stąd [z tabernakulum] chcę oświecać. Nieustannie się nawracajcie”.

 

Nawiązując do jubileuszowego znaku krzyża, celebrans powiedział, że przyjście Chrystusa w ludzkim ciele dokonało się ze względu na ofiarę złożoną przez Niego na Golgocie. „Dlatego jako znak naszych jubileuszowych obchodów obraliśmy krzyż naszego Pana i Mistrza, na którym objawia się nam w pełni jako Droga, Prawda i Życie, i który obrał za swoją katedrę. Zawarliśmy w nim nasz pauliński charyzmat, który ma służyć objawieniu miłości Jezusa Chrystusa, naszego Mistrza i Pana”.

 

Ikona została napisana przez Hannę Dąbrowską-Certę. Jest dziełem nowatorskim, lecz skomponowanym zgodnie z kanonem bizantyjskiej sztuki ikonopisarskiej i wyraża wiele głębokich idei teologicznych tworzących fundamenty duchowości paulińskiej. Z jednej strony jest ikonograficzną  formą krzyża chwalebnego, ukazującego Zmartwychwstałego wraz z postacią Maryi i św. Jana. Na drugiej płaszczyźnie odnosi nas do życia i dzieła św. Pawła Apostoła, którego ostatnim akcentem jest powołanie do istnienia Rodziny Świętego Pawła, ponieważ jak mówił bł. Jakub Alberione jest ona „św. Pawłem żyjącym dzisiaj”. Ikona wskazuje też na temat wcielenia przedwiecznego Słowa i posłania uczniów do głoszenia Ewangelii.

 

Zobacz GALERIĘ >>

 

Przeczytaj szczegółowy OPIS KRZYŻA św. Pawła >>

 

Zapoznaj się z HOMILIĄ wygłoszoną podczas poświęcenia >>